Categories: Lajme

Ish komandanti britanez “gozhdon” keq NATO-n, Kërkon të formohet një koalicion shtetesh për t’i reaguar Putinit !!

Ish-gjenerali i ushtrisë britanike, Nick Parker, ka thënë se NATO është “mundur” pas invazionit rus në Ukrainë. Ai ka kërkuar që të formohet një koalicion shtetesh për t’ju revanshuar presidentit rus Putin.

Ish-komandanti i forcave tokësore britanike, ka thënë se NATO nuk e ndaloi Rusinë dhe tani i është afruar shteteve të NATO-s që janë anëtarësuar në Aleancë në vitin 2004, shkruan The Guardian.

“ Bllofi i NATO-s u përdor nga Rusia. Ne nuk ishim në gjendje të ndalonim rusët të shkelnin në të gjithë Ukrainën dhe tani NATO po mban linjën e zgjerimit të 2004, përgjatë vijës së shteteve baltike dhe Polonisë, Hungarisë dhe Rumanisë. Dhe ajo që duhet të bëjë është të mbrojë atë linjë, është në atë që në terma ushtarakë do ta quajmë pozicion mbrojtës.

Dhe nuk mendoj se ka kapacitetin për të kaluar në ofensivë me 30 kombet e saj, të gjitha me pikëpamje paksa të ndryshme. Ne duhet të kemi një koalicion më të vogël kombesh që mund të fillojnë të zhvillojnë një kundër-strategji sulmuese ndaj Putinit”, ka thënë ai për BBC-në.

admin

Recent Posts

Gërvalla: Po kërkojnë t’i vënë flakën Kosovës nga brenda, s’do të ndodhë

Ministrja e Punëve të Jashtme, Donika Gërvalla, ka thënë se s’ka dyshim se sulmi i…

5 hours ago

Gazetari gjerman: Edi Rama kryeministri më i mirë i Serbisë që nga koha e Pashiqit

Gazetari gjerman i FAZ, Michael Martens, është marrë sot me kryeministri e Shqipërisë, Edi Rama.…

5 hours ago

Kurti: Zotimi i njëanshëm i Thaçit s’po e lejon FSK-në të futet në veri

Kryeministri i vendit, Albin Kurti, duke folur për tensionet me Serbinë, ka thënë se është…

7 hours ago

“The Times”: Trupat britanike në gatishmëri për t’i çmontuar tensionet në veri

Gazeta prestigjioze britanike “The Times” ka shkruar për zhvillimet tejet shqetësuese në veri të vendit…

7 hours ago

“Ishalla kurrë s’i lëshojnë prej Hagës” – i moshuari i lumtur që ish-krerët gjenden në b urg

Të moshuarit rrallë ngurrojnë të flasin. Arsyet për një gjë të tillë mbase janë të…

7 hours ago

MobiIizimi ushtarak serb afër kufirit me Kosovën, reagon Ambasadori Hovenier

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Jeffrey Hovenier, ka reaguar pas telefonatës…

13 hours ago