Categories: Lajme

LAJM MADHESHTOR/Tensionet Ukarine-Rusi do te ndryshojn rendin global: ”Maqedonia do humbë pjesën perëndimore, Serbia do ta humb Vojvodinën”

Akademik Mehmeti citon shërbimet ruse:

“-ÇFARË KANË PARASHIKUAR SHËRBIMET SEKRETE RUSE PËR MAQEDONINË?

Një grup ekspertësh rusë ka disa vite që kanë përgatitur një version të hartës politike të Evropës, me ndryshimet e reja të kufijve që duhet të ndodhin deri në vitin 2035. Këshilltarë të këtij grupi ekspertësh rusë mendohet të kenë qenë edhe Zbigniew Kazimierz Brzezinski, këshilltar i dikurshëm i presidentit amerikan Xhimi Karter dhe shkrimtari me famë botërore, Samuel Phillips Huntington. Këta ekspertë kanë shfrytëzuar burime nga CIA dhe shërbimi rus i kundërzbulimit ushtarak, GRU.

Sipas këtyre ekspertëve, Ballkanin e presin ndryshime të mëdha në vitet e ardhshme, mes tyre edhe Maqedoninë, e cila do ta humb pjesën perëndimore të saj në dobi të Shqipërisë Etnike në krijim e sipër. Një fat i ngjashëm e pret edhe Serbinë, e cila do ta humb Vojvodinën, ndërsa Bosnja dhe Hercegovina do të ndahet mes Kroacisë dhe Serbisë fqinje.

Edhe pse këto parashikime, si dhe harta e publikuar para disa vitesh, nuk paraqesin ndonjë risi dhe fshehtësi, ekspertët e çështjeve të sigurisë kombëtare dhe liderët politik duhet ta kenë të qartë se diçka e madhe po përgatitet për Evropën dhe veçanërisht për rajonin e Ballkanit.

Nuk duhet të çuditemi aspak nëse shërbimet ruse përgatitin të kundërtën e kësaj që deklarojnë dhe publikojnë, duke pasur parasysh strategjinë dhe taktikat e shërbimeve të mëdha të inteligjencies, të formatit të shërbimeve ruse, të cilat edhe pas realizimit të projekteve të tyre me interes të veçantë, e dëshmojnë të kundërtën e asaj që synojnë dhe realizojnë!”

admin

Recent Posts

Luiz Ejlli do të marrë pjesë në Big Brother VIP 3?

Luizi ka deklaruar se do të ishte gati të merrte pjesë edhe njëherë në Big…

37 mins ago

“Ta kryjmë qat far pune e kthehemi”/ Zogjani publikon një video nga arkivi ku shihen trimat Jashari!

Situata e krijuar në Kosovë nga vrasja tragjike e policit Afrim Bunjaku nga te rroristët…

39 mins ago

Ish-zëdhënësi i NATO-s: Veriu i përket Kosovës, KFOR-i nuk duhet ta marrë kontrollin

Zëdhënësi i NATO-s gjatë kohës së lu ftës në Kosovë, Jamie Shea, ka folur këtë…

41 mins ago

Vuçiq s’ka urdhër t’i japë ushtrisë për të hyrë në Kosovë: Sot kishim 7,500 trupa në kufi, do të reduktohen në 4,000

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka deklaruar se nuk e ka në plan që ta…

43 mins ago

Serbët ia kthejnë shpinën Radojiçiqit, e ‘bombardojnë’ me komente negative: Të lutem mos na mbroj

Pas sulmit terrorist në Banjskë, Milan Radojiçiqin nuk e kanë arsyetuar as qytetarët serbë. Së…

44 mins ago

Kulla: Nuk ka ndarje të Kosovës, harrojeni! Nis Lu fta e III Botërore

Eksperi i Sigurisë Ilir Kulla ka hedhur poshtë çdo mundësi për një ndarje të veriut…

49 mins ago