Categories: Lajme

Çitaku: Gazi lotsjellës e molotovët na e humbën liberalizimin e vizave më 2016-ën

Nënkryetarja e Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Vlora Çitaku, ka akuzuar Lëvizjen Vetëvendosje për, siç thotë ajo, “humbjen e trenit për liberalizim të vizave” më 2016-ën me gazlotsjellës e molotov.

Çitaku ka deklaruar kështu në ‘Facebook’, duke thënë se planifikohej bashkë me Ukrainën e Gjeorgjinë t’i liberalizoheshin vizat edhe Kosovës atëbotë.

Tutje, numri dy i PDK-së ka thënë se shpreson që krerët institucionalë të kenë marrë mësim të mos kenë, siç thotë ajo, retorika boshte e populiste. E njëjta tha se me këtë nuk e arsyeton qasjen e BE-së karshi Kosovës.

“Pa dashur ta arsyetoj për asnjë moment qasjen fund e krye të pajustifikueshme të Bashkimit Evropian karrshi Kosovës dhe liberalizimit të vizave, një mësim shpresoj ta kenë marrë udhëheqësit e institucioneve të Kosovës; retorika boshe dhe populliste të cilës i kanë prirë me vite, gazi lotësjellës e molotovët na e humbën trenin për liberalizim të vizave vitin 2016, atëhere kur ishim në pako me Ukrainën dhe Gjeorgjinë”, ka shkruar ajo në ‘Facebook’.

Reagimi i saj vjen pas skepticizmit të shprehur nga ana e Holandës, ku kryeministri i saj, Mark Rutte, deklaroi se Kosova duhet të bëjë më shumë në mënyrë që qytetarët e saj të lëvizin lirshëm në zonën Schengen.

Sidoqoftë, ekzistonte edhe një frymë optimiste që Kosovës do t’i liberalizoheshin vizat pas Samitit BE-Ballkani Perëndimor. Fjalë të mëdha për këtë çështje pati dhënë edhe vetë emisari i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak.

Kosova, me arritjen e marrëveshjes për demarkimin e kufijve me Malin e Zi më 2016-ën, kishte plotësuar të gjitha kushtet për lëvizje lirshëm. Demarkacioni u kundërshtua dhunshëm nga partia aktualisht në pushtet, Lëvizja Vetëvendosje, të cilët hodhën gazlotsjellës në Kuvend për ta bllokuar votimin

admin

Recent Posts

“Fytyra e racizmit, marre”, kosovarët vërshojnë në profilin e ministrit të Macronit për mosliberalizim të vizave

Dita e djeshme ishte plot shpresë për kosovarët, të cilët edhe një herë besuan se…

3 months ago

Rama i përgjigjet ministres bullgare: Hiqni VETO-n ose më duroni mua

Kryeministri Edi Rama përmes një postimi në twitter i është përgjigjur ministres së Jashtme të…

3 months ago

Në rrezet e diellit, Ariana tregon trupin si modele

Ariana Fejzullahu është nënë e katër fëmijëve por kjo nuk dallohet në trupin e saj.…

3 months ago

Shkumbin Istrefi reagon për vdekjen e motrës, regjisores Vjosa Berisha: Ike shumë herët

Ka ndërruar jetë ditën e djeshme(e enjte) regjisorja e njohur shqiptare, Vjosa Berisha. Ajo vdiq…

3 months ago

“Ai nuk do e fali veten e as ty po se mbajti fjalen që së bashku do e gëzoni lirinë”, shtrihet në spital nëna e Hysni Gucatit

Gjendja shëndetësore e nënës së Hysni Gucatit është përkeqësuar dhe ajo është shtrirë në spital,…

3 months ago

Isa Mustafa për Haxhi Avdylin: Me u marrë me të, si me u marrë me jashtëqitjet

Gjatë ditës së sotme, ish-kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, ka kritikuar presidenten e Kosovës Vjosa…

3 months ago