Categories: Lajme

Dalin pamjet, helikopterët ukrainas fluturojnë rrafsh me tokën, suImojnë Rusinë brenda territorit të saj dhe rikthehen në bazë

Forcat ukrainase kanë kryer një ndër misionet më të pamundura mëngjesin e sotëm duke dërguar dy helikopterë të armatosur 40 kilometra në brendësi të territorit rus, të cilët hodhën bombat dhe u rikthyen në bazë pranë Kharkivit.

Sëfundmi në rrjetet sociale dhe mediat e huaja kanë dalë pamjet e suImit mbi një rafineri gjigante nafte në Belgorod, e cila shpërtheu e gjitha në flakë pas raketave të lëshuara nga dy helikopterë Mi-24, raporton abcnews.al.

Pas suImit ata u larguan të qetë në drejtim të Ukrainës duke fluturuar shumë ulët me qëllim që të mos kapeshin nga radarët si edhe të mos suImoheshin dot me sisteme raketore anti-ajrore.

Është e çuditshme se ka ndodhur e gjithë kjo pasi Rusia ka sisteme të avancuara radarësh, ndërkohë që Kharkivi është i rrethuar nga rusët dhe për më tepër, helikopterët u futën disa dhjetra kilometra në brendësi të territorit të tyre.

Kjo është hera e parë që ukrainasit fusin helikopterë apo avionë në territorin rus, ndërsa më parë kanë suImuar me raketa një bazë ajrore në Rostov.

admin

Recent Posts

“Fytyra e racizmit, marre”, kosovarët vërshojnë në profilin e ministrit të Macronit për mosliberalizim të vizave

Dita e djeshme ishte plot shpresë për kosovarët, të cilët edhe një herë besuan se…

3 months ago

Rama i përgjigjet ministres bullgare: Hiqni VETO-n ose më duroni mua

Kryeministri Edi Rama përmes një postimi në twitter i është përgjigjur ministres së Jashtme të…

3 months ago

Në rrezet e diellit, Ariana tregon trupin si modele

Ariana Fejzullahu është nënë e katër fëmijëve por kjo nuk dallohet në trupin e saj.…

3 months ago

Shkumbin Istrefi reagon për vdekjen e motrës, regjisores Vjosa Berisha: Ike shumë herët

Ka ndërruar jetë ditën e djeshme(e enjte) regjisorja e njohur shqiptare, Vjosa Berisha. Ajo vdiq…

3 months ago

“Ai nuk do e fali veten e as ty po se mbajti fjalen që së bashku do e gëzoni lirinë”, shtrihet në spital nëna e Hysni Gucatit

Gjendja shëndetësore e nënës së Hysni Gucatit është përkeqësuar dhe ajo është shtrirë në spital,…

3 months ago

Çitaku: Gazi lotsjellës e molotovët na e humbën liberalizimin e vizave më 2016-ën

Nënkryetarja e Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Vlora Çitaku, ka akuzuar Lëvizjen Vetëvendosje për, siç…

3 months ago