Categories: Lajme

Ish komandanti britanez “gozhdon” keq NATO-n, Kërkon të formohet një koalicion shtetesh për t’i reaguar Putinit !!

Ish-gjenerali i ushtrisë britanike, Nick Parker, ka thënë se NATO është “mundur” pas invazionit rus në Ukrainë. Ai ka kërkuar që të formohet një koalicion shtetesh për t’ju revanshuar presidentit rus Putin.

Ish-komandanti i forcave tokësore britanike, ka thënë se NATO nuk e ndaloi Rusinë dhe tani i është afruar shteteve të NATO-s që janë anëtarësuar në Aleancë në vitin 2004, shkruan The Guardian.

“ Bllofi i NATO-s u përdor nga Rusia. Ne nuk ishim në gjendje të ndalonim rusët të shkelnin në të gjithë Ukrainën dhe tani NATO po mban linjën e zgjerimit të 2004, përgjatë vijës së shteteve baltike dhe Polonisë, Hungarisë dhe Rumanisë. Dhe ajo që duhet të bëjë është të mbrojë atë linjë, është në atë që në terma ushtarakë do ta quajmë pozicion mbrojtës.

Dhe nuk mendoj se ka kapacitetin për të kaluar në ofensivë me 30 kombet e saj, të gjitha me pikëpamje paksa të ndryshme. Ne duhet të kemi një koalicion më të vogël kombesh që mund të fillojnë të zhvillojnë një kundër-strategji sulmuese ndaj Putinit”, ka thënë ai për BBC-në.

admin

Recent Posts

“Fytyra e racizmit, marre”, kosovarët vërshojnë në profilin e ministrit të Macronit për mosliberalizim të vizave

Dita e djeshme ishte plot shpresë për kosovarët, të cilët edhe një herë besuan se…

3 months ago

Rama i përgjigjet ministres bullgare: Hiqni VETO-n ose më duroni mua

Kryeministri Edi Rama përmes një postimi në twitter i është përgjigjur ministres së Jashtme të…

3 months ago

Në rrezet e diellit, Ariana tregon trupin si modele

Ariana Fejzullahu është nënë e katër fëmijëve por kjo nuk dallohet në trupin e saj.…

3 months ago

Shkumbin Istrefi reagon për vdekjen e motrës, regjisores Vjosa Berisha: Ike shumë herët

Ka ndërruar jetë ditën e djeshme(e enjte) regjisorja e njohur shqiptare, Vjosa Berisha. Ajo vdiq…

3 months ago

“Ai nuk do e fali veten e as ty po se mbajti fjalen që së bashku do e gëzoni lirinë”, shtrihet në spital nëna e Hysni Gucatit

Gjendja shëndetësore e nënës së Hysni Gucatit është përkeqësuar dhe ajo është shtrirë në spital,…

3 months ago

Çitaku: Gazi lotsjellës e molotovët na e humbën liberalizimin e vizave më 2016-ën

Nënkryetarja e Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Vlora Çitaku, ka akuzuar Lëvizjen Vetëvendosje për, siç…

3 months ago