Categories: Lajme

Ushtria e Kosovës do të pajiset edhe me 4 Helikopter, ky donacion nga Ushtria Amerikane

F0rca e Sigurisë tani po planifikon të furniz0het me pajisje shtesë dhe tashmë kanë nënshkruar disa kontrata për furnizim me mjete të nevojshme.Një gjë të tillë e pohon komandanti i FSK’së Gjenerali bënë të ditur se për çfarë mjete kanë nevojë të furnizohen ushtarët e Kosovës. 

E pos pajisjeve të bIinduara, tani ushtria e Kosovës po mendon të krijojë edhe fIotë ajrore. thotë se po mendojnë që të pajisen me helikopter.

Ndërkohë për pilot kjo f0rcë nuk do të ketë telashe pasi FSK’ja ka tre pilot të shkolluar jashtë vendit të cilët aktualisht po bëjnë praktikë në Shqipëri. Vitin e kaluar FSK’ja ka marrë 27 automjete ushtarake të njohura si “Humvee”, të cilat erdhën si donacion nga ushtria amerikane.

admin

Recent Posts

LAJM MADHESHTOR/Tensionet Ukarine-Rusi do te ndryshojn rendin global: ”Maqedonia do humbë pjesën perëndimore, Serbia do ta humb Vojvodinën”

Akademik Mehmeti citon shërbimet ruse: “-ÇFARË KANË PARASHIKUAR SHËRBIMET SEKRETE RUSE PËR MAQEDONINË? Një grup…

2 months ago

Dalin pamjet, helikopterët ukrainas fluturojnë rrafsh me tokën, suImojnë Rusinë brenda territorit të saj dhe rikthehen në bazë

Forcat ukrainase kanë kryer një ndër misionet më të pamundura mëngjesin e sotëm duke dërguar…

2 months ago

LAJMI I FUNDIT/ Edi Rama – kandidat për shef të ri të NATO-s?

Studiuesja gjermane, Suzana Starikov përmes një postimi në Twitter thotë se kryeministri shqiptar, Edi Rama…

2 months ago

Ish komandanti britanez “gozhdon” keq NATO-n, Kërkon të formohet një koalicion shtetesh për t’i reaguar Putinit !!

Ish-gjenerali i ushtrisë britanike, Nick Parker, ka thënë se NATO është “mundur” pas invazionit rus…

2 months ago

Presidenti ukrainas merr vendimin për dy gjeneralët ukrainas që tradhëtuan vendin e tyre për Rusinë

Në një paraqitje në fjalimin e natës, presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky ka njoftuar se kishte…

2 months ago

Pamje që tregojnë momentin kur “Ukraina shkatërron depon e karburantit, në sulmin e parë ajror në territorin rus”

Një zjarr në qytetin rus Belgorod, përkatësisht në një depo karburanti atje, thuhet se ka…

2 months ago